piątek, 14 kwietnia 2017

Studia nel modo italiano, czyli co nieco o uczelnianych zajęciach

Mija mniej więcej połowa mego erasmusowego pobytu w Foggii, pora zatem najwyższa napisać coś o moich tutejszych zajęciach akademickich:P  Wiem, że to dosyć późno, ale to też idealnie oddaje włoski model studiowania, który to - jak wszystko inne tutaj - rozkręca się i toczy raczej niespiesznie.

studiuję zasadniczo w tym budynku
Przede wszystkim organizacja roku akademickiego jest tu mocno zdecentralizowana. Każdy wydział ma swoje daty rozpoczęcia i zakończenia semestru, sesji itp. (a ja np mam jeden kurs nie z macierzystego wydziału), do tego każde z zajęć także rozpoczynają się dość indywidualnie - w zależności od konkretnego profesora (i oficjalna rozpiska pierwszych zajęć danego przedmiotu niekoniecznie jest tu obowiązująca:P). W efekcie na niektóre z wybranych pierwotnie w learning agreement zajęć musiałam czekać prawie miesiąc od przyjazdu, a oczywiście dopiero po zapoznaniu się z tym, jak owe zajęcia wyglądają w praktyce i rozmowie z profesorem można zadecydować, czy pozostaje się przy danym przedmiocie czy zamienia się go na jakiś inny.
Za to, jak już ruszą, zajęcia odbywają się w zdecydowanie większych tygodniowych pakietach niż w Polsce (po 5-6h) i dlatego też w trzy miesiące (od marca do maja) - mimo licznych przerw świątecznych/obronowych itp - udaje się zrealizować owe standardowe 36 h zajęć. 
dziedziniec
Inna sprawa, iż na owe zajęcia nie trzeba wcale chodzić i nie jest to wyłączny przywilej Erasmusów (którzy siłą rzeczy najczęściej mają i tak inny program - w sensie wymogów do egzaminu - skoro korzystają z tekstów do angielsku, a nie włoskich), ale prawo każdego włoskiego studenta. W 90% przypadków kursów sylabusy mówią bowiem o obecności niewymaganej lub rekomendowanej, ale nie obowiązkowej. Ważne jest, żeby zdać egzamin, który z definicji jest tu ustny. W zależności od kursu można zatem po prostu nie chodzić na zajęcia, czasem jednak trzeba na wstępie formalnie zdeklarować się w sprawie (nie)uczęszczania. Licząc się z tym, iż jeśli wybierze się non attending mode dostanie się dodatkową literaturę do przygotowania na końcowy egzamin (co osobiście uważam za sprawiedliwszą wersję).
Wracając jednak do konkretnie mojej sytuacji ostateczną wersję learning agreement opracowałam dopiero końcem marca, a zaakceptowanie wprowadzonych przeze mnie zmian przez obie strony zajęło kolejne dwa tygodnie. Dlatego też dopiero teraz mogę przedstawić ostatecznie, co tu aktualnie studiuję:) A jest to 6 przedmiotów (każdy punktowany za 6 ECTSów - to na moim wydziale w zasadzie standard: 36h zajęć = 6 kredytów) plus kurs języka włoskiego (3 ECTSy):
  • Letteratura inglese
  • Letteratura inglese II
korytarz mojego wydziału
Jedyne zajęcia, które pokrywają mi się także z polskim programem studiów (i zostaną mi uznane na macierzystej uczelni) Choć analizowanie anglojęzycznych tekstów po włosku jest dosyć dziwne:P Warto też dodać, iż w odróżnieniu od polskich realiów, gdzie zwykle analizuje się literaturę chronologicznie (od najstarszej do najnowszej) u Włochów pierwsza (licencjacka) część zajęć z  literatury angielskiej obejmuje XIX wiek (czyli tę łatwiejszą część), a dopiero druga, magisterska wiek XVI (czyli czasy szekspirowskie). Włosi mogą zdawać egzamin z tego przedmiotu po angielsku albo po włosku i bardzo jestem ciekawa, ilu wybierze pierwszą, oczywistą dla mnie, opcję:P
  • Letteratura italiana
Przyjechałam do Włoch się 'włoszczyc', zatem w przypływie fantazji poza kursem językowym wzięłam sobie też zajęcia z literatury włoskiej (kiedy jak nie teraz i tutaj?:P) Co więcej bardzo miły profesor (który wita mnie po polsku, bo był u nas na wymianie i nauczył się kilku słów:D) zaproponował mi zdawanie egzaminu po włosku^^ Nie wiem, jak to wyjdzie 'w praniu' (analizowanie utworów Dantego i Petrarki w oryginale znaczy),  ale przyjęłam ów challenge:D  Profesor osobiście pożyczył mi egzaminacyjną książkę (Letteratura italiana per stranieri) do skserowania sobie, dla ułatwienia polecił mi także podręcznik Historii literatury włoskiej po polsku i kazał zbytnio nie martwić:D Ogólnie z tutejszą kadrą akademicką mam bardzo miłe doświadczenia. Po trochu pewnie dlatego, że na humanities jest bardzo mało Erasmusów (większość przyjechała tu na medycynę i ekonomię) i nie 'giniemy w tłumie', ale też tak zwyczajnie wykładowcy są po prostu bardzo sympatyczni i pomocni (jak to Włosi- vide jeden z poprzednich postów)
  •  Storia della cinema
moja książeczka egzaminacyjna
Nie było możliwości, żebym nie skorzystała z okazji zrobienia kursu z kina. Pooglądać sobie na zajęciach filmowe klasyki i jeszcze dostać za to ECTSy to po prostu czysty interes. To pierwsze tak kameralne zajęcia z tu opisywanych (jest nas ledwie 5 osób,  z czego połowa to Erasmusi), efektem czego jest już totalny brak anonimowości (zwłaszcza, jeśli ktoś jest filmy freakiem i koniecznie musi skorzystać z okazji, iż profesor mówi całkiem przyzwoicie po angielsku i przedstawić mu swoje zdanie w różnych okołofilmowych kwestiach. Np. wyrazić swój sprzeciw względem opinii, iż od czasu Kieślowskiego w kinie polskim nic ciekawego się nie dzieje:P )

  • Educatione di genere
Zasadniczo na gender studies szykowałam się dopiero w Koszycach, ale skoro  trafił się taki kurs i w Foggii i to bardzo ciekawie prowadzony to oczywiście nie mogłam go nie wziąć. Nawet jeśli od dyskusji powstrzymuje mnie tu bariera językowa:/ (zajęcia po włosku) Niemniej chodzę na zajęcia, żeby sobie ich przynajmniej posłuchać, pomimo tego iż egzamin mam po angielsku i z całkiem innego materiału (edukacji kobiet w czasach Tudorów)
  • International legal English
dziedziniec wydziału prawa
Moje jedyne zajęcia in English. I chyba moje ulubione. A brałam je z dużymi obawami (znowu prawo?:/)  Jednak wiele zależy od prowadzącego i jego koncepcji zajęć. Te są zdecydowanie bardziej lingwistyczne niż prawnicze, na dodatek prowadzone w bardzo konwersacyjny i ogólnie rozwijający sposób, z masą ciekawostek i dygresji (kulturowych, językowych itp) Szkoda tylko, że Włosi się ich boją, w efekcie czego to znów zajęcia na kilka osób (znaczy dla mnie to dobrze, szkoda z uwagi na profesora). No i to zajęcia 'in BBC English', czyli z tak pięknym i wzorcowym angielskim, że tylko słuchać i się zachwycać.

Kurs włoskiego  natomiast jest trochę za prosty dla mnie i przede wszystkim bardzo nudnie prowadzony, w efekcie czego pojawiam się na nim mniej więcej raz na miesiąc (żeby potem nie było, ze w ogóle nie chodziłam, a chcę zdawać egzamin końcowy - który jest mi potrzebny do zaliczenia lektoratu języka obcego w Polsce), a włoski ćwiczę raczej na co dzień: na ulicy, w sklepach, załatwiając różne sprawy z właścicielem mojego mieszkania czy w czasie moich podróży.


Czy polecam zatem studiowanie we Włoszech? Cóż, dużo zależy tu od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Jeśli ktoś nie zna ani ciut włoskiego i źle czuje się słysząc wokół tyle nieznanego języka to może niekoniecznie (decydujący jest tu głównie ten drugi czynnik - mało który Erasmus tutaj zna włoski, a naprawdę są w stanie pozałatwiać co trzeba: i na uczelni i poza nią). Jeśli ktoś ma niską odporność na poziom chaosu wokół i/czy woli jasne, podane z góry ramy to może też lepiej wybrać inny kraj. Dla mnie, osoby lubiącej własne wybory, dużo swobody i wyzwania, wybór Włoch był strzałem w dziesiątkę.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz