sobota, 4 marca 2017

Portowo: Barletta i Trani

Korzystając z ładnej pogody i wolnego dnia na uczelni  postanowiłam wybrać się na pierwszą małą wycieczkę do dwóch pobliskich nadmorskich miejscowości: Barletty i Trani.  Obie znajdują się na trasie kolejowej Foggia-Bari.

Prawie 100-tysięczna Barletta to jedno z najstarszych miast w Apulli. Dawno temu odbyła się tu sławna bitwa pomiędzy Rzymianami i Kartagińczykami - pod wodzą Hannibala. Później miasto było twierdzą normandzką (z tej epoki pochodzi słynny Castello Svevo), bazą dla żołnierzy wyjeżdżających do Ziemi Świętej i włoską stolicą krzyżowców. Jedną z wizytówek miasta jest słynny, ponad 5-metrowy kolos z Barletty [zdjęcie po prawo], który jest pomnikiem jednego z cesarzy rzymskich (nie do końca jest pewne którego)
Mnie jednak, jak zwykle najbardziej zachwyciły włoskie wąskie uliczki i kameralna atmosfera miasta.Miejscowe Duomo,czyli Katedra:


A oto i Castello Svevo i nadmorskie plenery miasta"
I dawna brama portowa:


O połowę mniejsze - nazywane 'perłą Adriatyku' i słynne ze średniowiecznej diaspory żydowskiej - Trani jest jeszcze spokojniejsze.  Dotarłam tam pod wieczór, stąd miejscową romańską katedrę, zamek Fryderyka II i portowe wybrzeże oglądałam już o zmierzchu :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz